Polityka antymobbingowa to dokument określający zasady postępowania dotyczące zapobiegania i eliminacji wszelkich form mobbingu w miejscu pracy. Celem polityki jest stworzenie bezpiecznego i przyjaznego środowiska pracy, w którym wszyscy pracownicy są traktowani z szacunkiem i godnością. Poprzez określenie jasnych norm i procedur, polityka antymobbingowa ma na celu minimalizowanie ryzyka wystąpienia niepożądanych sytuacji oraz wsparcie osób dotkniętych mobbingiem.
Wewnętrzna Polityka Antymobbingowa
w Urzędzie Zakład Usług Komunalnych w Krakowie
Rozdział I
Postanowienia ogólne
§1
Ilekroć w Wewnętrznej Polityce Antymobbingowej jest mowa o:
1) Mobbingu – rozumie się przez to działania lub zachowania dotyczące Pracownika, lub skierowane przeciwko Pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu, wywołujące zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na cel poniżenie lub ośmieszenie, izolowanie Pracownika lub wyeliminowanie go z zespołu współpracowników;
2) Komisji Antymobbingowej – rozumie się przez to organ kolegialny powoływany przez Pracodawcę do rozpatrywania zgłoszeń o mobbing;
3) Pracodawcy – rozumie się przez to Zakład Usług Komunalnych;
4) Pracowniku – rozumie się przez to osobę pozostającą z pracodawcą w stosunku pracy;
5) Prawie Pracy – rozumie się przez to przepisy Kodeksu pracy oraz przepisy innych aktów prawnych, określających prawa i obowiązki Pracowników i Pracodawców, w tym regulaminu organizacyjnego określającego prawa i obowiązki stron obowiązujące w Zakładzie Usług Komunalnych w Krakowie w ramach stosunku pracy;
6) WPA – rozumie się Wewnętrzną Politykę Antymobbingową;
7) Urzędzie – rozumie się przez to Zakład Usług Komunalnych w Krakowie;
8) Zgłoszeniu – rozumie się przez to zgłoszenie zaistnienia przypadku mobbingu dokonane przez pracownika, w tym ofiary lub świadka mobbingu.
Rozdział II
Cel Wewnętrznej Polityki Antymobbingowej
§2
1. Celem wprowadzenia WPA jest wspieranie działań sprzyjających budowaniu pozytywnych relacji między pracownikami w Zakładzie Usług Komunalnych w Krakowie
2. Pracownicy zobowiązani są do szanowania godności i dóbr osobistych wszystkich uczestników procesu pracy.
3. Pracownicy zobowiązani są do stosowania we wzajemnych stosunkach zasad wzajemnego szacunku, życzliwości i uprzejmości gwarantującej porządek i zachowanie dobrego samopoczucia oraz zdrowia psychicznego.
4. Stosowanie mobbingu stanowi naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych i może być podstawą do zastosowania przez pracodawcę sankcji przewidzianych w przepisach prawa pracy, w szczególności zastosowania kar porządkowych lub rozwiązania umowy o pracę.
5. Każdy pracownik ma obowiązek zapoznać się z WPA i złożyć oświadczenie o zapoznaniu się z niniejszą Polityką. Oświadczenia te Pracodawca dołącza do akt osobowych pracownika.
Rozdział III
Procedury w przypadku wystąpienia mobbingu
§3
1. Każdy pracownik, który uzna, że został poddany mobbingowi, lub który zaobserwował zjawisko mobbingu jest uprawniony do zgłoszenia tego faktu do Pracodawcy.
2. Zgłoszenie powinno zawierać przedstawienie stanu faktycznego oraz ewentualne dowody na poparcie przytoczonych okoliczności i wskazanie sprawcy bądź sprawców mobbingu. Poszkodowany powinien własnoręcznie podpisać zgłoszenie i opatrzyć je datą. Zgłoszenia anonimowe nie będą przyjmowane ani rozpatrywane.
3. Przed złożeniem zgłoszenia pracownik może starać się samodzielnie wyjaśnić wszelkie okoliczności i dążyć do polubownego rozwiązania sporu.
4. Bezpodstawne pomawianie o mobbing jest zabronione i stanowi naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych co może być podstawą do zastosowania przez pracodawcę sankcji przewidzianych w przepisach prawa pracy, w szczególności zastosowania kar porządkowych lub rozwiązania umowy o pracę.
Postępowanie w sprawie
§4
1. Zgłoszenia o mobbing prowadzi Komisja Antymobbingowa, która ma za zadanie wyjaśnić, czy skarga jest zasadna.
2. Komisja składa się z następujących członków:
a) przewodniczący Komisji,
b) pracownik ds. kadr,
c) radca prawny;
d) przedstawiciel pracowników;
e) osoba wskazana w pisemnym wniosku mobbowanego pracownika.
3. W szczególnie uzasadnionych przypadkach przewodniczący może rozszerzyć skład Komisji o dodatkową osobę, której udział może mieć istotny wpływ na podjęcie właściwego rozpoznania w postępowaniu wyjaśniającym.
4. Komisja Antymobbingowa działa zgodnie z zasadami:
a) poufności;
b) bezstronności;
c) ukierunkowania na wszechstronne wyjaśnienie stanu faktycznego oraz rozwiązanie problemu.
5. Komisja rozpoczyna postępowanie niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 14 dni od dnia złożenia zgłoszenia.
6. Czas pracy w Komisji Antymobbingowej wlicza się do czasu pracy jej członków.
§5
Członkiem Komisji nie może być:
1) osoba, której dotyczy zgłoszenie tj. składający zawiadomienie jako osoba bezpośrednio poszkodowana lub sprawca mobbingu;
2) Pracodawca jest zobowiązany wyłączyć członka Komisji od udziału w postępowaniu, jeżeli zostaną uprawdopodobnione okoliczności, które mogą budzić wątpliwości co do jego bezstronności. W takim przypadku członka Komisji wskazuje Pracodawca;
3) po wysłuchaniu wyjaśnień pracownika, który złożył zgłoszenie i pracownika (-ków) wskazanego (-nych) jako sprawcę(-ów) mobbingu oraz przeprowadzeniu postępowania dowodowego Komisja podejmuje rozstrzygnięcie dotyczące przedłożonego zgłoszenia;
4) jeżeli w toku postępowania zaistnieje konieczność wysłuchania świadków, Komisja wzywa ich na posiedzenie. Świadek podpisuje zobowiązanie o zachowaniu w tajemnicy wszelkich faktów i okoliczności, z którymi zapoznał się w trakcie postępowania;
5) na końcowym posiedzeniu Komisji sporządzane jest pisemne rozstrzygnięcie wraz z uzasadnieniem, które przekazywane jest w terminie do 7 dni roboczych od dnia zakończenia postępowania pracownikowi zgłaszającemu mobbing, jak i pracownikowi (-kom) wskazanemu (-nym) jako sprawca mobbingu, co potwierdzają własnoręcznym podpisem;
6) protokół z posiedzenia Komisji podpisują wszyscy członkowie Komisji.
§6
1. W każdym przypadku wykrytego mobbingu Pracodawca podejmie działania zapobiegające powstawaniu podobnych sytuacji w środowisku pracy, w szczególności poprzez działania o charakterze informacyjnym.
2. Wobec sprawcy lub sprawców mobbingu Pracodawca może zastosować karę porządkową upomnienia, nagany lub wypowiedzieć warunki pracy.
3. W rażących przypadkach mobbingu Pracodawca może rozwiązać ze sprawcą (sprawcami) stosunek pracy.
4. W miarę możliwości Pracodawca może przenieść poszkodowanego pracownika, na jego wniosek lub za jego zgodą, na inne stanowisko pracy.
Działania systemowe przeciwdziałające występowaniu mobbingu
§7
1. W celu zapobiegania występowaniu zjawiska mobbingu, prowadzony jest monitoring relacji pracowniczych w urzędzie.
2. Monitoring, o którym mowa w ust. 1 może polegać w szczególności, na:
a) analizie skarg;
b) przeprowadzaniu anonimowych ankiet.
3. Pracodawca w programach z zakresu polityki kadrowej uwzględnia rozwiązania mające na celu ograniczenie poziomu ryzyka związanego z występowaniem mobbingu w Urzędzie Zakład Usług Komunalnych
Postanowienia końcowe
§8
Celem zapoznania pracowników z tematyką mobbingu oraz uświadomienia praw i obowiązków pracowników związanych z przeciwdziałaniem mobbingowi Pracodawca zamieści w intranecie informacje dotyczącą tego obszaru.
Polityka Antymobbingowa to niezbędny dokument w każdej organizacji, który ma na celu zapewnienie bezpiecznego i zdrowego środowiska pracy dla wszystkich pracowników. Poprzez promowanie szacunku, współpracy i eliminowanie wszelkich zachowań mobbingowych, polityka ta stanowi fundament budowania pozytywnej kultury organizacyjnej. Przestrzeganie zasad zawartych w polityce antymobbingowej przyczynia się do stworzenia harmonijnych relacji międzyludzkich oraz zwiększenia efektywności pracy w organizacji.