Wezwanie do uzupełnienia braków formalnych wniosku o dotację jest dokumentem skierowanym do beneficjentów, którzy złożyli wniosek o dofinansowanie projektu, lecz popełnili błędy formalne. W dokumencie zawarte są informacje dotyczące koniecznych korekt oraz wytyczne, jakie należy spełnić, aby wniosek mógł zostać rozpatrzony pozytywnie.
Wójt GminyZnak pisma: GZOŚ.6220.1.2023 2023-10-26, dnia 26 października 2023 r.
Pan Jan Kowalskiul. Kwiatowa 1200-123 Kwiatkowo
WEZWANIE DO USUNIĘCIA BRAKÓW FORMALNYCHWE WNIOSKU O DOTACJĘ
Działając na podstawie § 5 Uchwały Rady Gminy Nr XVII/123/2023 z dnia 23 marca 2023 r. w sprawie zasad udzielenia dotacji z budżetu gminy na zadania związane np. z montażem systemu zatrzymywania wód opadowych/paneli fotowoltaicznych/inne w zw. z art. 403 ust. 5 ustawy z 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2555 ze zm.) – wzywam Pana do usunięcia braków formalnych wniosku o udzielenie dotacji poprzez przedłożenie:
np.:
1) dokumentacji fotograficznej obiektu, którego ma dotyczyć dotacja;2) faktury VAT za zakup zbiornika na deszczówkę;3) oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane;4) zgody współwłaścicieli na realizację inwestycji.
Powyższe należy wykonać w terminie 7 dni pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania.
Uzasadnienie
W dniu 19 października 2023 r. Pan wystąpił do tut. Urzędu z wnioskiem o udzielenie dotacji na zadania finansowane w ramach uchwały dotacyjnej przyjętej na podstawie upoważnienia ustawowego z art. 403 ustawy Prawo ochrony środowiska. Z podanego artykułu wynika m.in., że finansowanie ochrony środowiska i gospodarki wodnej, o którym mowa w ust. 1 i 2, może polegać na udzielaniu dotacji celowej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2005 r. o finansach publicznych z budżetu gminy lub budżetu powiatu na finansowanie lub dofinansowanie kosztów inwestycji:1) podmiotów niezaliczonych do sektora finansów publicznych, w szczególności:a) osób fizycznych, b) wspólnot mieszkaniowych, c) osób prawnych, d) przedsiębiorców;2) jednostek sektora finansów publicznych będących gminnymi lub powiatowymi osobami prawnymi.
Zasady udzielania dotacji celowej, o której mowa w ust. 4, obejmujące w szczególności kryteria wyboru inwestycji do finansowania lub dofinansowania oraz tryb postępowania w sprawie udzielania dotacji i sposób jej rozliczania określa odpowiednio rada gminy albo rada powiatu w drodze uchwały.
Po wnikliwej analizie wniosku o dotację stwierdzono, że nie przedłożono wymaganej dokumentacji określonej w uchwale dotacyjnej, np. dokumentacji fotograficznej, inne zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami.
W tych okolicznościach do merytorycznego rozpoznania wniosku wymagane jest przedłożenie kompletnego wniosku i załączników. W tym celu wyznaczono wnioskodawcy termin 7-dniowy do uzupełnienia braków formalnych wniosku.
Anna NowakWójt Gminy
Pouczenie:Od niniejszego wezwania nie przysługuje środek odwoławczy
Otrzymują:1. Pan Jan Kowalski2. a/a
Z orzecznictwa nadzorczego Wojewódzkiego Sądu AdministracyjnegoUchwała Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie z 15 stycznia 2020 r. (Nr RIO.I.4100-12/20)
Do kompetencji Rady należy określenie trybu postępowania m.in. w sprawie rozliczenia dotacji. Zatem Rada Gminy powinna to uczynić w sposób kompletny, precyzyjny i wyczerpujący, nie pozostawiając niedookreślonych innych dokumentów, jakie można byłoby żądać od beneficjenta dotacji, na etapie składania wniosku o rozliczenie dotacji.
Uchwała Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie z 22 lutego 2021 r. (Nr RIO.II.5200-23/21)
Ustalenie treści wniosku o przyznanie dotacji celowej na realizację zadań związanych z modernizacją systemów grzewczych, należy do sfery kompetencji organu stanowiącego. Organ stanowiący nie może przenieść tej kompetencji (w uchwale będącej aktem prawa miejscowego) na organ wykonawczy.
Uchwała Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku z 10 marca 2022 r. (Nr RIO.III.6300-34/22)
Zgodnie z art. 403 ust. 5 ustawy Prawo ochrony środowiska organowi stanowiącemu jednostki samorządu terytorialnego przysługuje jedynie upoważnienie do ustalania zasad udzielania dotacji, a więc sposobu postępowania z wnioskiem o udzielenie dotacji, wymaganych dokumentów do rozpoznania wniosku, formy załatwienia wniosku.
Z orzecznictwa sądowego (na zasadzie analogii do przepisu art. 64 Kodeksu postępowania administracyjnego – wezwanie do usunięcia braków formalnych)Wyrok NSA z 12 kwietnia 2019 r. (sygn. akt II OSK 1234/19)
Przepis art. 64 § 2 KPA podlega wykładni ścisłej, a jego stosowanie - w relacji do wskazanych w nim przesłanek - służy wyłącznie usunięciu braków formalnych pisma wynikających ze ściśle określonych przepisów. W związku z tym, że brakami podania są niewątpliwie takie tylko braki, które uniemożliwiają nadanie mu biegu, stosowanie przywołanego przepisu prawa nie może zmierzać do merytorycznej oceny wniosku (podania) oraz jego załączników, a w konsekwencji odnosić się do okoliczności, które organ administracji, przed którym inicjowane jest postępowanie uznaje za istotne dla ustalenia stanu faktycznego sprawy.
Wyrok WSA w Poznaniu z 20 maja 2020 r. (sygn. akt IV SA/Po 456/20)
Wezwanie do uzupełnienia braku formalnego wniosku ma na celu usunięcie przeszkody uniemożliwiającej merytoryczne rozpatrzenie sprawy. Termin, o którym mowa w art. 64 § 2 KPA, traktować należy tak jak termin o charakterze instrukcyjnym nie zaś jak termin o charakterze materialnoprawnym. Jego uchybienie nie skutkuje utratą przez organ kompetencji do rozpoznania sprawy. Wnioskodawca po upływie tego terminu może ponownie złożyć ten sam, już uzupełniony, wniosek i organ ma obowiązek rozpoznania tego wniosku. Jeśli uzupełnienie wniosku nastąpiło po upływie terminu do uzupełnienia braku formalnego jednakże przed wysłaniem stronie postępowania zawiadomienia o pozostawieniu wniosku bez rozpoznania, to nie ma żadnych przeszkód do rozpoznania tak uzupełnionego wniosku.
Wyrok NSA z 5 czerwca 2021 r. (sygn. akt I OSK 789/21)
Z art. 64 § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego wynika nakaz wezwania wnoszącego podanie do usunięcia braków w wyznaczonym terminie. Na organach ciąży zatem powinność podjęcia starań w celu zapewnienia realizacji obowiązku spełnienia wymagań formalnych podanie określonych w Kodeksie postępowania administracyjnego. Artykuł 64 § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego zawiera normę celowościową rozumianą jako dyrektywę zalecającą organowi ściśle określony sposób postępowania.
Wyrok WSA w Warszawie z 10 lipca 2022 r. (sygn. akt II SA/Wa 101/22)
Rolą przepisu art. 64 § 2 KPA, nakładającego na organ obowiązek podjęcia czynności mających na celu usunięcia braków formalnych podania (wniosku) wraz ze wskazaniem terminu usunięcia tychże braków, jest zapewnienie stronie ochrony przed negatywnymi skutkami nieznajomości prawa. Uzupełnienie w terminie braków formalnych oznacza, iż czynność strony uzyskuje moc od chwili jej dokonania, a nie od chwili konwalidacji.
Proces uzupełniania braków formalnych jest istotnym etapem w ubieganiu się o dotację. Po dokonaniu poprawek, wnioskodawca powinien ponownie złożyć poprawiony wniosek, aby mieć szansę na otrzymanie wsparcia finansowego na realizację swojego projektu.