Potrzebujesz wsparcia? Wybierz interesujący Cię szablon, uruchom Asystenta Lexspace i wypełnij formularz. Zaawansowana sztuczna inteligencja błyskawicznie wygeneruje dokument prawny.
Prawo: administracyjne
Kategoria: wezwanie
Klucze: dostęp do informacji publicznej, instytucja kultury, koszty podróży służbowych, szczególnie uzasadniony interes publiczny, wezwanie
Wezwanie do wykazania szczególnie uzasadnionego interesu publicznego jest dokumentem prawnym wystawianym przez organy administracji publicznej, mającym na celu uzyskanie informacji od osób lub instytucji, które mogą mieć istotny wpływ na interes publiczny. Procedura ta ma na celu zapewnienie przestrzegania prawa oraz ochronę ważnych wartości społecznych. Przedstawienie takiego uzasadnionego interesu może być konieczne m.in. w przypadku uzyskania zgody na realizację określonych inwestycji lub działań mających wpływ na środowisko.
Dyrektor Filharmonii Narodowej
Warszawa, dnia 25.10.2023
Pani/Pan Jan Kowalski
ul. Polna 12/4
Wezwanie do wykazania istnienia szczególnie uzasadnionego interesu publicznego
Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 2176) w związku z zakwalifikowaniem wnioskowanej informacji jako informacji publicznej przetworzonej wzywam do wykazania, że za udostępnieniem wnioskowanej informacji przemawia szczególnie uzasadniony interes publiczny.
Uzasadnienie
W dniu 15.10.2023 do Dyrektora tutejszej instytucji kultury wpłynął wniosek o udostępnienie informacji publicznej poprzez wskazanie sumarycznych kosztów podróży służbowych w latach 2020-2022 wszystkich pracowników zarządzanej instytucji kultury z podziałem na podróże odbywane w ramach delegacji trwających do 24 godzin, delegacji trwających od 24 do 48 godzin oraz delegacji trwających powyżej 48 godzin. Powyższa informacja stanowi informację publiczną w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy, ponieważ obrazuje działalność zarządzanej instytucji kultury oraz wydatkowanie na tą działalność środków publicznych. Dysponent informacji nie posiada bazy danych, której funkcjonalność umożliwiałaby proste wygenerowanie wskazanych informacji. Przygotowanie informacji obejmującej 2020-2022 działalność instytucji będzie wymagało analizy adnotacji zawartych na zaakceptowanych delegacjach. Dopiero w wyniku powyższych działań możliwe będzie ustalenie poszczególnych kosztów jednostkowych w każdej kategorii, a następnie dokonanie podliczeń celem uzyskania informacji o kosztach w każdym miesiącu. Zakres koniecznych do wykonania czynności pozwala zakwalifikować taką informację jako przetworzoną, ponieważ jej przygotowanie wymaga dokonania stosownych działań, w szczególności analiz, zestawień, podliczeń, które wiążą się z intelektualnym zaangażowaniem pracowników adresata wniosku.
W świetle art. 3 ust. 1 ustawy, dla udostępnienia informacji publicznej przetworzonej konieczne jest wykazanie, że przemawia za tym szczególny interes publiczny. Wnioskodawca zatem powinien wykazać, w jaki sposób zamierza wykorzystać wnioskowaną informację oraz dlaczego tak wykorzystana informacja przyczyni się w istotny sposób do realizacji interesu publicznego. Udostępnienie bowiem takiej informacji uwarunkowane jest wykazaniem, że wnioskodawca jest w stanie uczynić z pozyskanej informacji użytek dla dobra ogółu w taki sposób, który będzie przeważał nad szeroko rozumianymi kosztami wytworzenia informacji a jednocześnie w taki sposób, który nie jest dostępny dla każdego posiadacza informacji publicznej. Uprawnienie to nie służy bowiem wszystkim podmiotom potencjalnie zainteresowanym uzyskaniem informacji, ale tylko podmiotom, które będą w stanie wytworzoną informację wykorzystać zgodnie z interesem publicznym.
W przypadku niewykazania w wyznaczonym terminie przez wnioskodawcę szczególnie uzasadnionego interesu publicznego, konieczne będzie wydanie na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 16 ust. 1 wskazanej ustawy decyzji odmawiającej udostępnienia informacji publicznej.
Dyrektor Filharmonii Narodowej
……………………..
(25.10.2023 i Jan Nowak)
WYGENERUJ DOKUMENT
Wezwanie do wykazania szczególnie uzasadnionego interesu publicznego jest istotnym dokumentem, który ma na celu zapewnienie sprawiedliwości społecznej oraz przestrzegania prawa. Poprzez przedstawienie odpowiednich argumentów i dowodów, osoby lub instytucje są zobowiązane do udowodnienia, że ich działania są zgodne z interesem publicznym. Brak udokumentowanego uzasadnienia może skutkować odmową uzyskania pozwolenia lub zgody na określone działania.