Wezwanie do zapłaty jest dokumentem, który ma na celu formalne zażądanie uregulowania zaległych płatności. W dokumencie zawarte są informacje dotyczące długu, terminu spłaty oraz konsekwencji wynikających z braku uregulowania należności. W przypadku braku reakcji dłużnika na wezwanie, wierzyciel może podjąć dalsze kroki prawne w celu odzyskania pieniędzy.
05.10.2023
Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym
w Warszawie
Anna Kowalska
Kancelaria Komornicza Nr KMS 1234/20 w Warszawie
ul. Marszałkowska 15
00-001 Warszawa
22 123 45 67
e-mail: [email protected]
KMS 1234/20
Wezwanie do zapłaty należności
Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym Warszawa Anna Kowalska
w sprawie z wniosku wierzyciela:
Elektro Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie
ul. Krakowska 20
30-001 Kraków
KRS 0000123456
przeciwko dłużnikowi:
Jan Nowak syn Adama, urodzony w Gdańsku w dniu 15.03.1980
ul. Morska 10
80-001 Gdańsk
PESEL 80031501234
prowadzonej na podstawie tytułu wykonawczego:
Wyrok Sądu Rejonowego w Krakowie, Wydział I Cywilny z 10.01.2023, I C 1234/22, zaopatrzony w klauzulę wykonalności z 15.02.2023
o egzekucję należności pieniężnej:
należność główna 5000,00 zł
koszty procesu 500,00 zł
koszty zastępstwa w procesie 1000,00 zł
koszty zastępstwa w egzekucji 500,00 zł
koszty klauzuli 100,00 zł
opłata egzekucyjna 250,00 zł
wydatki gotówkowe 50,00 zł
Do każdej przekazywanej kwoty należy doliczyć opłatę za przelew 5,00 zł.
wszczął egzekucję ze stanowiącego własność dłużnika statku morskiego o nazwie "Posejdon",
sygnał wywoławczy SP1234
rok budowy 2005
miejsce budowy Gdańsk
stocznia Stocznia Gdańska S.A.
przeznaczenie transport kontenerów
długość 100 m
szerokość 20 m
wys. boczna 15 m
zacumowanego przy ul. Portowa 1, 80-001 Gdańsk, wpisanego do rejestru okrętowego prowadzonego przez Urząd Morski przy Sądzie Rejonowym w Gdańsku, Wydział Gospodarczy Morski pod numerem GD12345,
na podstawie przepisu art. 923 w zw. z art. 1014 KPC wzywa dłużnika: Jan Nowak, do zapłaty całości długu w ciągu dwóch tygodni pod rygorem przystąpienia do opisu i oszacowania statku morskiego.
Dług należy uiścić do kasy komornika lub na konto komornika:
PKO BP SA 12 1234 5678 9012 3456 7890 1234
Komornik poucza, że na podstawie art. 925 w zw. z art. 1014 KPC statek w stosunku do dłużnika zajęty został z chwilą wezwania do zapłaty. Zajęciu podlega cały statek wraz z częściami składowymi, przynależnościami i prawami.
Anna Kowalskapodpis komornika
Pouczenie:
Art. 767
§ 1. Na czynności komornika przysługuje skarga do sądu rejonowego, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej. Dotyczy to także zaniechania przez komornika dokonania czynności. Skargę rozpoznaje sąd właściwy ze względu na siedzibę kancelarii komornika.
§ 11. Skarga nie przysługuje na zarządzenie komornika o wezwaniu do usunięcia braków pisma, na zawiadomienie o terminie czynności oraz na uiszczenie przez komornika podatku od towarów i usług.
§ 2. Skargę może złożyć strona lub inna osoba, której prawa zostały przez czynności lub zaniechanie komornika naruszone bądź zagrożone.
§ 3. Skarga na czynność komornika powinna czynić zadość wymaganiom pisma procesowego oraz określać zaskarżoną czynność lub czynność, której zaniechano, jak również wniosek o zmianę, uchylenie lub dokonanie czynności wraz z uzasadnieniem.
§ 31. Skarga może być wniesiona na urzędowym formularzu.
§ 32. O możliwości wniesienia skargi na urzędowym formularzu oraz o sposobie, w jaki jest on udostępniany, komornik poucza dłużnika przy pierwszej czynności egzekucyjnej, a także strony i uczestników obecnych podczas czynności dokonywanej poza kancelarią, chyba że czynność ta podlega zaskarżeniu skargą w formie ustnej. Komornik doręcza urzędowy formularz skargi na żądanie strony lub uczestnika, jeżeli urzędowego formularza skargi im nie doręczono.
§ 33. Minister Sprawiedliwości określi, w drodze rozporządzenia, wzór i sposób udostępniania urzędowego formularza skargi, mając na względzie ustawowe wymagania przewidziane dla tego pisma, potrzebę zamieszczenia niezbędnych pouczeń co do sposobu wypełniania formularza, wnoszenia pisma i skutków niedostosowania go do ustawowych wymagań, a także konieczność bezpłatnego udostępniania formularzy w kancelariach komorniczych, siedzibach sądów oraz sieci Internet w formie pozwalającej na dogodną edycję treści formularza.
§ 4. Skargę wnosi się w terminie siedmiu dni od dnia dokonania czynności, gdy strona lub osoba, której prawo zostało przez czynność komornika naruszone bądź zagrożone, była przy czynności obecna lub była o jej terminie zawiadomiona; w innych przypadkach – od dnia zawiadomienia o dokonaniu czynności strony lub osoby, której prawo zostało przez czynność komornika naruszone bądź zagrożone, a w braku zawiadomienia – od dnia powzięcia wiadomości przez skarżącego o dokonanej czynności. Skargę na zaniechanie przez komornika dokonania czynności wnosi się w terminie siedmiu dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się, że czynność miała być dokonana.
§ 5. Skargę wnosi się do komornika, który dokonał zaskarżonej czynności lub zaniechał jej dokonania. Komornik w terminie trzech dni od dnia otrzymania skargi sporządza uzasadnienie zaskarżonej czynności, o ile nie zostało ono sporządzone wcześniej, albo przyczyn jej zaniechania i przekazuje je wraz ze skargą i aktami sprawy do właściwego sądu, chyba że skargę w całości uwzględnia. O uwzględnieniu skargi komornik zawiadamia skarżącego oraz zainteresowanych, których uwzględnienie skargi dotyczy.
§ 6. W przypadku stwierdzenia oczywistego naruszenia prawa przez komornika, sąd uwzględniając skargę, stosownie do okoliczności, może go obciążyć kosztami postępowania wywołanego skargą. Na postanowienie sądu przysługuje zażalenie stronom oraz komornikowi.
Zgodnie z art. 1014 KPC do egzekucji ze statku morskiego stosuje się odpowiednio przepisy o egzekucji z nieruchomości.
Art. 929.
§ 1. Zajęcie obejmuje nieruchomość i to wszystko, co według przepisów prawa rzeczowego stanowi przedmiot obciążenia hipoteką.
§ 11. Pobranie z góry przez dłużnika przed zajęciem czynszu najmu za czas dłuższy niż trzy miesiące, a czynszu dzierżawy za czas dłuższy niż rok, licząc w obu przypadkach od dnia zajęcia, nie zwalnia najemcę lub dzierżawcę od obowiązku zapłaty czynszu do rąk komornika.
§ 2. Jeżeli egzekucję prowadzi się w poszukiwaniu należności z umów sprzedaży lub wierzytelności zabezpieczonych hipoteką, zajęcie obejmuje także prawa wynikające z umów sprzedaży przedmiotów wymienionych w paragrafie poprzedzającym.
§ 3. Komornik z urzędu zbada, czy nieruchomość, użytkowanie wieczyste lub prawa zajęte według przepisów § 1 i § 2 nie są obciążone hipoteką. Przepisy art. 8051 § 1 i § 4 stosuje się odpowiednio.
Art. 930.
§ 1. Rozporządzenie nieruchomością po jej zajęciu nie ma wpływu na dalsze postępowanie. Nabywca może uczestniczyć w postępowaniu w charakterze dłużnika. W każdym razie czynności egzekucyjne są ważne tak w stosunku do dłużnika, jak i w stosunku do nabywcy.
§ 2. Rozporządzenia przedmiotami podlegającymi zajęciu razem z nieruchomością po ich zajęciu są nieważne. Nie dotyczy to rozporządzeń właściciela w zakresie jego ustawowych uprawnień.
§ 3. Obciążenie nieruchomości przez dłużnika po jej zajęciu oraz rozporządzenie opróżnionym miejscem hipotecznym jest nieważne. W razie wpisania hipoteki przymusowej po zajęciu nieruchomości zabezpieczona nią wierzytelność nie korzysta z pierwszeństwa zaspokojenia przewidzianego dla należności zabezpieczonych hipotecznie.
§ 4. Oddanie zajętej nieruchomości w użytkowanie, najem, dzierżawę lub użyczenie jest bezskuteczne wobec nabywcy nieruchomości w egzekucji.
Podsumowując, Wezwanie do zapłaty stanowi oficjalne upomnienie wierzyciela skierowane do dłużnika w celu uregulowania zobowiązania. Ignorowanie wezwania może skutkować kolejnymi działaniami prawno-finansowymi, dlatego ważne jest podjęcie odpowiednich kroków w celu uniknięcia konsekwencji wynikających z zaległości.