Wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego jest dokumentem składanym w celu rozwiązania sytuacji, w której dwie lub więcej instytucji lub osób twierdzą, że są właściwe do rozpatrzenia danej kwestii. Wniosek ten ma na celu ustalenie organu lub sądu, który będzie rozstrzygał spór i kompetencje poszczególnych stron. Procedura wnioskowania o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego może być złożona, dlatego ważne jest dostarczenie wszystkich istotnych informacji i argumentacji.
(Warszawa, 2023-10-26)
(Dom Pomocy Społecznej "Słoneczko" Warszawa)
DoSamorządowego Kolegium Odwoławczegow Warszawieul. Marszałkowska 100-100 Warszawa
Na podstawie art. 22 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2096 ze zm.) wnoszę o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego i wskazanie organu właściwego do załatwienia sprawy przyznania świadczenia niepieniężnego z pomocy społecznej w formie pobytu w domu pomocy społecznej z wniosku Anna Kowalska (przebywającej w Domu Pomocy Społecznej "Słoneczko" w Warszawie, ul. Kwiatowa 1, zameldowanej na pobyt stały i zamieszkującej w Krakowie ul. Polna 2), zaistniałego pomiędzy:
Ośrodek Pomocy Społecznej Warszawa, z siedzibą w Warszawie, ul. Miodowa 1
a
Ośrodek Pomocy Społecznej Kraków, z siedzibą w Krakowie, ul. Floriańska 10.
Uzasadnienie
W dniu 2023-09-15 do Domu Pomocy Społecznej "Słoneczko" w Warszawie wpłynęło pismo z Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie o przekazaniu na podstawie art. 21 § 1 pkt 3 ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego wniosku Anny Kowalskiej przebywającej na terenie gminy Warszawa (Dom Pomocy Społecznej "Słoneczko" w Warszawie, ul. Kwiatowa 1) zameldowanej na pobyt stały i zamieszkującej w Krakowie, ul. Polna 2, w sprawie przyznania świadczenia niepieniężnego z pomocy społecznej w formie pobytu w domu pomocy społecznej.
Zgodnie z art. 101 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1507) właściwość miejscową gminy ustala się według miejsca zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie. Zgodnie z przepisem art. 101 ust. 3 ustawy o pomocy społecznej w przypadkach szczególnie uzasadnionych sytuacją osobistą osoby ubiegającej się o świadczenie, w sprawach niecierpiących zwłoki oraz w sprawach cudzoziemców, którym udzielono zgody na pobyt ze względów humanitarnych lub zgody na pobyt tolerowany, i cudzoziemców, o których mowa w art. 5a, właściwa miejscowo jest gmina miejsca pobytu osoby ubiegającej się o świadczenie – przy czym zgodnie z przepisem art. 101 ust. 4 ustawy o pomocy społecznej w przypadkach, o których mowa w ust. 3, można przyznać świadczenia wymienione w art. 37–42 i 47–50 ustawy o pomocy społecznej. W związku z tym, że wnioskująca ubiega się o przyznanie świadczenia w formie pobytu w domu pomocy społecznej, tzn. świadczenia, o którym mowa w przepisie art. 54 i n. ustawy o pomocy społecznej, udzielenie świadczenia przez gminę właściwą ze względu na miejsce pobytu nie jest możliwe.
Na podstawie posiadanej dokumentacji ustalono, że Anna Kowalska przebywa czasowo w Domu Pomocy Społecznej "Słoneczko" w Warszawie, ul. Kwiatowa 1. Przebywając w Domu Pomocy Społecznej "Słoneczko" wnioskująca skierowała w dniu 2023-09-01 do Ośrodka Pomocy Społecznej w Warszawie wniosek o udzielenie pomocy w formie pobytu w domu pomocy społecznej w Krakowie. Jako uzasadnienie wniosku wskazała, że pobyt w domu na terenie Krakowa pozwoli jej na częsty kontakt z rodziną. W związku z powyższym Ośrodek Pomocy Społecznej w Warszawie w dniu 2023-09-18 wystąpił do Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie o przeprowadzenie aktualizacji rodzinnego wywiadu środowiskowego. Zlecona czynność została wykonana i w dniu 2023-09-22 wywiad wraz z dokumentami został przesłany do Ośrodka Pomocy Społecznej w Warszawie. W dniu 2023-09-25 Ośrodek Pomocy Społecznej w Warszawie ponownie wystąpił do Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie z wnioskiem o przeprowadzenie czynności w ramach prowadzonego postępowania w sprawie wniosku Anny Kowalskiej o przyznanie pobytu w domu pomocy społecznej. We wniosku z dnia 2023-09-25 wskazano, że postępowanie jest prowadzone przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Warszawie wobec osoby przebywającej w Warszawie. Po wykonaniu dodatkowych czynności Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie w dniu 2023-09-28 przesłał do Ośrodka Pomocy Społecznej w Warszawie dokumenty wskazane przez ten ośrodek. W odpowiedzi pismem z dnia 2023-10-02 Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie przekazał sprawę do rozpatrzenia według właściwości Ośrodka Pomocy Społecznej w Warszawie.
W ocenie wnioskującego o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego właściwym do rozpatrzenia wniosku Anny Kowalskiej jest jednak Ośrodek Pomocy Społecznej Kraków – Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie. Jak wskazano na wstępie, zgodnie z przepisem art. 101 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej, właściwość miejscową gminy ustala się według miejsca zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie. Istotą więc zaistniałego sporu jest ustalenie, czy dwumiesięczny pobyt wnioskującej w Domu Pomocy Społecznej "Słoneczko" w Warszawie nosi znamiona miejsca zamieszkania w rozumieniu przepisów art. 25 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1145). W świetle przepisu art. 101 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej w związku z art. 25 ustawy – Kodeks cywilny o miejscu zamieszkania decydują dwa czynniki: zewnętrzny (fakt przebywania) i wewnętrzny (zamiar stałego pobytu). Wyrażenie zamiaru stałego pobytu nie jest czynnością prawną, a tym samym nie wymaga złożenia stosownego oświadczenia woli. O zamiarze stałego pobytu można mówić wówczas, gdy występują okoliczności pozwalające przeciętnemu obserwatorowi na wyciągnięcie wniosku, że określona miejscowość jest głównym ośrodkiem działalności dorosłej osoby fizycznej. Przesłanki miejsca zamieszkania określonej osoby nie spełnia jednak miejscowość, w której pobyt wiąże się z sytuacją zdrowotną tej osoby i koniecznością pomocy osób bliskich, podczas gdy sama zainteresowana wskazuje inną miejscowość jako swoje miejsce zamieszkania, podkreślając swój związek emocjonalny z nią, a zatem uważa ją za ośrodek swych osobistych i majątkowych interesów (za postanowieniem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 5 stycznia 2012 r., II OZSK 1878/11).
Wnioskująca o pomoc Anna Kowalska określiła wprost zarówno we wniosku z dnia 2023-09-01, jak i w trakcie późniejszych czynności, że Warszawa jest jedynie jej miejscem pobytu. Do Krakowa chce natomiast wrócić, ponieważ tam mieszka jej rodzina. Zamiar powrotu do Krakowa wskazuje na to, że nie zamierza ona pozostać w Warszawie. W pisemnym oświadczeniu z dnia 2023-10-05 wnioskująca ponownie oświadczyła, że jej pobyt w Warszawie wynika wyłącznie z tej przyczyny, że w Krakowie nie miała możliwości uzyskania potrzebnej jej pomocy ze strony instytucji. Nigdy nie chciała mieszkać w Warszawie i nigdy nie koncentrowała tu swojej obecności życiowej. Chce wrócić do Krakowa, ponieważ tam jest jej rodzina, od której będzie miała dodatkową pomoc.
Mając na względzie powyższe okoliczności, w ocenie wszczynającego spór, miejscem zamieszkania Anny Kowalskiej nadal jest Kraków, natomiast Warszawa jest miejscem tymczasowego pobytu – co zgodnie z przepisem art. 101 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej powoduje, że do załatwienia sprawy właściwy jest Ośrodek Pomocy Społecznej Kraków – Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie.
W tym stanie faktycznym i prawnym wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego i wskazanie organu właściwego do załatwienia przedmiotowej sprawy jest uzasadniony.
(Jan Nowak)
Załączniki (dokumentacja sprawy)Wniosek o pomocOświadczenie
Podsumowując, wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego jest kluczowym dokumentem w sytuacjach, gdy występuje spór dotyczący kompetencji. Jest to niezbędny krok w procesie rozwiązania konfliktu i określenia właściwego organu lub sądu do przeprowadzenia dalszych działań. Dzięki złożeniu tego wniosku możliwe jest ustalenie jasnych ram postępowania i uniknięcie nieporozumień w dalszej procedurze.