Wniosek o wszczęcie egzekucji z wynagrodzenia za pracę jest dokumentem skierowanym do sądu w celu podjęcia działań mających na celu odzyskanie zaległych świadczeń pieniężnych. Wnioskodawca wskazuje w nim swoje dane personalne, dane dłużnika oraz wysokość zaległego wynagrodzenia. Dokument zawiera także uzasadnienie wniosku oraz dowody popierające żądanie egzekucji.
Warszawa, dnia 24.05.2023 r.
Do Komornika
przy Sądzie Rejonowym
dla m.st. Warszawy
Anna Kowalska
Wierzyciel: Jan Nowak
ul. Polna 12, 00-001 Warszawa
90010112345
Dłużnik: Maria Wiśniewska
ul. Kwiatowa 2, 01-002 Warszawa
85101545678
Wniosek
o wszczęcie egzekucji z wynagrodzenia za pracę
Niniejszym, na podstawie wyroku Sądu Rejonowego w Warszawie z dnia 15.03.2023 r. w sprawie o sygn. akt I C 1234/22, zaopatrzonego w klauzulę wykonalności przez Sąd Rejonowy w Warszawie z dnia 20.04.2023 r. w imieniu własnym wnoszę o:
I. Wszczęcie egzekucji z wynagrodzenia za pracę dłużnika Marii Wiśniewskiej w zakładzie pracy "Firma XYZ" w Warszawie przez zajęcie podlegającej egzekucji części wynagrodzenia w celu wyegzekwowania zasądzonej kwoty 5000,00 (słownie pięć tysięcy) zł z ustawowymi odsetkami od dnia 16.03.2023 r. do dnia zapłaty i kosztami procesowymi (w tym kosztami zastępstwa procesowego w postępowaniu egzekucyjnym) w wysokości 1000,00 (słownie tysiąc) zł;
II. Ściągnięcie wraz z egzekwowanym roszczeniem kosztów egzekucji według norm przepisanych.
Ponadto wnoszę o przekazanie wyegzekwowanych kwot na mój rachunek bankowy: 12 3456 7890 0000 1234 5678 9012 oraz doręczenie odpisów protokołów z czynności egzekucyjnych/powiadomienie o dokonanych czynnościach egzekucyjnych/ustalenie wysokości wynagrodzenia dłużnika i stanu majątkowego dłużnika/odebranie od dłużnika dokumentów potwierdzających jego wierzytelność i złożenie do depozytu sądowego.
Jan Nowak
Załączniki:
– odpis wyroku Sądu Rejonowego w Warszawie z dnia 15.03.2023 r. (I C 1234/22);
Ustawodawca nowelizacją KomSądU, która weszła w życie 01.01.2020 r., wprowadził możliwość wnoszenia wniosków egzekucyjnych na urzędowych formularzach. Wzór formularza określa rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 15.02.2020 r. w sprawie określenia wzoru i sposobu udostępniania urzędowego formularza wniosku o wszczęcie egzekucji kierowanego do komornika (Dz.U. poz. 250). Celem wprowadzenia zmian w zakresie postępowania egzekucyjnego było ułatwienie wierzycielowi składania wniosków o wszczęcie i przeprowadzenie egzekucji. Nadal jednak możliwe jest wnoszenie wniosków egzekucyjnych w formie pisma procesowego. Co warte podkreślenia, na skutek nowelizacji zasad prowadzenia postępowania egzekucyjnego, ustawodawca odszedł od zasady wskazywania przez wierzyciela we wniosku zakresu prowadzonej przez komornika egzekucji. Praktyka pokazuje, że w aktualnym stanie prawnym, wskazanie przez wierzyciela zakresu egzekucji komornicy poczytują jako ograniczenie egzekucji do prowadzenia egzekucji jedynie ze składników majątkowych dłużnika, wskazanych we wniosku. Brak określenia przez wierzyciela zakresu egzekucji powoduje, że komornik uprawniony jest do prowadzenia jej w nieograniczonym zakresie. W takiej sytuacji to do komornika należy wybór składnika majątkowego dłużnika, z którego egzekucja będzie prowadzona, jednak dokonując takiego wyboru, komornik zobowiązany jest, aby prowadzona przez niego egzekucja dokonywana była ze składników majątkowych dłużnika przy zachowaniu zasady współmierności.
UWAGA! PRZED WYPEŁNIENIEM NALEŻY DOKŁADNIE ZAPOZNAĆ SIĘ Z POUCZENIAMI
WNIOSEK O WSZCZĘCIE EGZEKUCJI Data wpływu
Pouczenie (wypełnia komornik)
1. Wniosek należy wypełnić czytelnie, dokonując wpisów bez skreśleń i poprawek.
2. Każdą rubrykę niezacieniowaną należy wypełnić albo skreślić. Jeśli po wpisaniu treści w rubryce pozostało wolne miejsce, należy je skreślić w sposób uniemożliwiający dopisywanie.
3. Do wniosku należy dołączyć załączniki.
4. W przypadku gdy treść nie mieści się w odpowiednich rubrykach, ciąg dalszy zamieszcza się na kolejnych, ponumerowanych kartach formatu A4, ze wskazaniem uzupełnianej rubryki. Pod dodaną do wniosku treścią należy złożyć podpis.
5. Jeżeli w rubryce występuje tekst oznaczony znakiem*, to należy niepotrzebne skreślić.
1. Komornik sądowy, do którego jest składany wniosek o wszczęcie egzekucji
1.1. Sąd rejonowy, przy którym działa komornik 1.2. Imię i nazwisko komornika oraz adres kancelarii komorniczej
Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie ul. Marszałkowska 100, 00-001 Warszawa
2. Wierzyciel
2.1. Imię i nazwisko lub nazwa
Jan Nowak
2.2. Miejsce zamieszkania lub siedziby wierzyciela i adres (można dodatkowo podać numer telefonu lub adres poczty elektronicznej)
ul. Polna 12, 00-001 Warszawa
2.3. Numer PESEL lub NIP wierzyciela będącego osobą fizyczną, a jeżeli wierzyciel nie jest osobą fizyczną, należy wskazać jego numer w Krajowym Rejestrze Sądowym, a w razie jego braku – numer w innym właściwym rejestrze, ewidencji lub NIP, o ile wierzyciel jest obowiązany do jego posiadania.
90010112345
2.4. Adres wierzyciela do doręczeń, jeżeli jest inny niż wskazany w rubryce 2.2. Jeżeli wierzyciel jest przedsiębiorcą wpisanym do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, należy także wskazać adres do korespondencji wpisany do tej ewidencji.
ul. Polna 12, 00-001 Warszawa
2.5. Numer rachunku lub numery rachunków, na które należy przekazać wyegzekwowane środki pieniężne. Można też podać dodatkowe dane potrzebne do przelewu. W razie niewskazania numeru rachunku środki pieniężne będą przekazywane przekazem pocztowym.
12 3456 7890 0000 1234 5678 9012
3. Przedstawiciel ustawowy wierzyciela. Pełnomocnik wierzyciela (należy wypełnić, gdy wniosek składa przedstawiciel ustawowy lub pełnomocnik wierzyciela)
3.1. Imię i nazwisko lub nazwa 3.2. Adres do doręczeń, jeżeli jest inny niż wskazany w rubryce 2.2. lub 2.4. (można dodatkowo podać numer telefonu lub adres poczty elektronicznej)
Adam Małysz ul. Sportowa 1, 02-003 Warszawa
4. Dłużnik
4.1. Imię i nazwisko lub nazwa
Maria Wiśniewska
4.2. Miejsce zamieszkania lub siedziby dłużnika i adres. Jeżeli dłużnik jest przedsiębiorcą wpisanym do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, należy też podać adres do korespondencji wpisany w tej ewidencji. Można też podać numer PESEL lub NIP dłużnika będącego osobą fizyczną, a jeżeli dłużnik nie jest osobą fizyczną – numer dłużnika w Krajowym Rejestrze Sądowym, a w razie jego braku – numer w innym właściwym rejestrze, ewidencji lub NIP, o ile numery te są znane wierzycielowi.
ul. Kwiatowa 2, 01-002 Warszawa
5. Dochodzona wierzytelność
5.1. Tytuł wykonawczy
5.1.1. Oznaczenie tytułu egzekucyjnego 5.1.2. Informacje dotyczące klauzuli wykonalności. Należy wskazać sąd, który nadał klauzulę wykonalności, datę postanowienia oraz sygnaturę akt sprawy, jeżeli jest inna niż sygnatura tytułu egzekucyjnego.
Wyrok Sądu Rejonowego w Warszawie 15.03.2023 I C 1234/22 Sąd Rejonowy w Warszawie 20.04.2023 I Co 5678/23
5.2. Wnoszę o wyegzekwowanie następujących należności pieniężnych:
5.2.1. Należność główna:
5000,00
5.2.2. Odsetki:
rodzaj odsetek (ustawowe) kwota, od której mają być naliczane odsetki: 5000,00 za okres od dnia 16.03.2023 do dnia zapłaty
5.2.3. Koszty postępowania sądowego:
800,00
5.2.4. Koszty postępowania klauzulowego:
200,00
5.2.5. Pozostałe należności (wskazać rodzaj i wysokość):
Brak
5.3. Wnoszę o wyegzekwowanie następujących świadczeń niepieniężnych (należy wypełnić tylko w przypadku dochodzenia tego rodzaju świadczenia)
5.3.1. Opis świadczenia. W przypadku egzekucji świadczeń niepieniężnych, należy podać, jakie świadczenie lub świadczenia mają zostać wyegzekwowane zgodnie z treścią tytułu wykonawczego (np. wydanie rzeczy, opróżnienie lokalu).
Brak
6. Składniki majątkowe dłużnika, z których prowadzona ma być egzekucja świadczeń pieniężnych. Wypełnić w razie dochodzenia należności pieniężnych. Wskazanie składników majątkowych dłużnika nie jest obowiązkowe. W razie ich niewskazania, komornik jest obowiązany ustalić składniki majątkowe dłużnika. Wszczęcie egzekucji z nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, użytkowania wieczystego, ułamkowej części nieruchomości albo ze statku morskiego wpisanego do rejestru okrętowego jest jednak dopuszczalne tylko wtedy, gdy wierzyciel zgłosi wniosek o wszczęcie egzekucji z takiego składnika majątkowego. Wierzyciel może też żądać przeprowadzenia egzekucji wyłącznie ze składników majątkowych wymienionych we wniosku.
6.1. Nieruchomość dłużnika (należy opisać nieruchomość, z której ma być prowadzona egzekucja, podać jej położenie i adres; można wskazać numer księgi wieczystej oraz sąd prowadzący księgę wieczystą; należy też wskazać, czy dochodzona wierzytelność jest zabezpieczona hipoteką ustanowioną na opisanej nieruchomości):
Brak
6.2. Inne składniki majątkowe dłużnika, z których ma być prowadzona egzekucja (można oznaczyć rodzajowo składniki majątkowe dłużnika, z których ma być prowadzona egzekucja, np. z rachunku bankowego lub z rachunku w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub z wynagrodzenia za pracę; w miarę możliwości należy podać dane umożliwiające identyfikację wskazanych składników majątkowych, np. w razie wskazania ruchomości dłużnika można je wymienić i wskazać miejsce, w którym się znajdują, w razie wynagrodzenia za pracę, podać dane pracodawcy, a w przypadku egzekucji z rachunku bankowego lub z rachunku w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej – podać nazwę banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, w której jest prowadzony rachunek dłużnika):
Wynagrodzenie za pracę w "Firma XYZ", ul. Długa 10, 03-004 Warszawa
6.3. Żądam przeprowadzenia egzekucji wyłącznie z wymienionych wyżej składników majątkowych: nie
7. Załączniki (należy wymienić wszystkie dokumenty dołączone do wniosku)
1) Odpis wyroku Sądu Rejonowego w Warszawie z dnia 15.03.2023 r. (I C 1234/22)
2) Pełnomocnictwo
3) Dowód uiszczenia opłaty sądowej
4)
5)
8. Imię i nazwisko (czytelne) osoby lub osób 9. Miejscowość i data składających wniosek oraz podpis
Jan Nowak Jan Nowak Warszawa, 24.05.2023
POUCZENIE
1. Formularze są dostępne w kancelariach komorniczych, budynkach sądów rejonowych i okręgowych oraz w Internecie pod adresem www.ms.gov.pl, www.bip.ms.gov.pl oraz na stronach internetowych sądów rejonowych, sądów okręgowych i kancelarii komorniczych.
2. Wniosek nie musi być złożony na formularzu (art. 796 § 1 zd. 2 KPC).
3. Wniosek należy złożyć w kancelarii właściwego komornika albo przesłać za pośrednictwem operatora pocztowego (pocztą) do kancelarii tego komornika. Zgodnie z art. 165 § 2 KPC w zw. z art. 13 § 2 KPC, nadanie pisma w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe lub w placówce pocztowej operatora świadczącego pocztowe usługi powszechne w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej jest równoznaczne z wniesieniem go do komornika (datą wniesienia jest data nadania).
4. Niezachowanie warunków formalnych pisma, które uniemożliwia nadanie mu dalszego biegu, powoduje wezwanie do uzupełnienia braków pisma (art. 130 § 1 KPC w zw. z art. 13 § 2 KPC).
5. Wniosek składa się do komornika sądowego, który ma prowadzić egzekucję. Właściwość komornika wynika z przepisów Kodeksu postępowania cywilnego.
6. Wierzyciel ma prawo wyboru komornika na obszarze właściwości sądu apelacyjnego. W takim przypadku do wniosku należy dołączyć pisemne oświadczenie o wyborze komornika (art. 10 ust. 3 ustawy z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych).
7. Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych, wybór komornika jest wyłączony w sprawach o egzekucję z nieruchomości, wydanie nieruchomości, wprowadzenie w posiadanie nieruchomości, opróżnienie pomieszczeń, w tym lokali mieszkalnych, z osób lub rzeczy oraz w sprawach, w których przepisy o egzekucji z nieruchomości stosuje się odpowiednio (np. w razie egzekucji z użytkowania wieczystego albo spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego). Do prowadzenia egzekucji w takich sprawach wyłącznie właściwy jest komornik działający przy sądzie rejonowym, w którego okręgu jest położona nieruchomość.
Wniosek o wszczęcie egzekucji z wynagrodzenia za pracę jest istotnym krokiem w procesie dochodzenia swoich praw przez osobę poszkodowaną. Poprzez skierowanie takiego wniosku do sądu, wnioskodawca stara się odzyskać zaległe świadczenia pieniężne, co pozwala na przywrócenie sprawiedliwości i ochronę interesów finansowych. Decyzja sądu w sprawie egzekucji może znacząco wpłynąć na rozstrzygnięcie sporu między stronami.