Wniosek o udzielenie zezwolenia na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem jest formalnym wnioskiem składanym do uprawnionego organu w celu uzyskania zgody na określoną czynność. Wnioskodawca musi przestrzegać określonych procedur i wymagań oraz przedstawić uzasadnienie i wymagane dokumenty potwierdzające potrzebę przekroczenia zakresu zwykłego zarządu majątkiem.
15.07.2024
Sąd Rejonowy
w Warszawie
V Wydział Rodzinny i Nieletnich
ul. Marszałkowska 86
00-514 Warszawa
Wnioskodawczyni: Anna Kowalska
85031201234
7771234567
zam.: ul. Kwiatowa 12/3
02-567 Warszawa
reprezentowana przez pełnomocnika
Jan Nowak
prowadzącego kancelarię "Lex-Perfect" w Warszawie
ul. Nowogrodzka 32, 00-511 Warszawa
Uczestnik: Tomasz Kowalski
70051512345
9995432109
zam.: ul. Kwiatowa 12/3
02-567 Warszawa
Wniosek
o udzielenie zezwolenia na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem
W imieniu mocodawczyni, której pełnomocnictwo przedkładam w załączeniu, wnoszę o:
1) udzielenie zezwolenia na sprzedaż nieruchomości gruntowej położonej w miejscowości Zakopane, przy ul. Górskiej 15, dla której Sąd Rejonowy w Zakopanem prowadzi księgę wieczystą nr KR1Z/00000001/1;
2) udzielenie zezwolenia na sprzedaż samochodu osobowego marki Audi A6, rok produkcji 2020, nr rejestracyjny WX12345.
Uzasadnienie
Strony są małżeństwem od 20 lat. Z tego związku mają 15-letniego syna Adama. Przed miesiącem, tj. w dniu 15.06.2024r., syn Kowalskich uległ wypadkowi samochodowemu. Podczas wypadku Adam doznał poważnych obrażeń głowy. Został przewieziony do Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego w Poznaniu, gdzie przebywa na Oddziale Intensywnej Terapii. Potrzebna jest operacja neurochirurgiczna, ale o charakterze ratującym życie. W dniu dzisiejszym wnioskodawczyni uzyskała odmowę refundacji kosztów operacji z Narodowego Funduszu Zdrowia. W uzasadnieniu odmowy powołano się na brak miejsc na planowane zabiegi w najbliższym czasie. Koszt operacji to 150 000 zł plus koszty rehabilitacji. Wnioskodawczyni nie ma z mężem wspólnych środków finansowych na pokrycie kosztów leczenia. Natomiast małżonkowie dysponują majątkiem w postaci nieruchomości i samochodu, o których prawo sprzedaży niniejszym wnioskuję. Wnioskodawczyni oświadczyła, że nieruchomość w Zakopanem otrzymał w spadku jej mąż Tomasz Kowalski do majątku osobistego. Wnioskodawczyni nie może jej sprzedać bez jego zgody. Tymczasem przebywa on poza granicami kraju na misji wojskowej aktualnie prawdopodobnie w Afganistanie. Jest żołnierzem Polskiej Armii i jego służba jest objęta tajemnicą państwową. Wnioskodawczyni nie ma z nim obecnie żadnego kontaktu, a czas nagli. Nieruchomość trudno sprzedać, ale znajomy rodziny, Jan Wiśniewski, też jest lekarzem i zaoferował kupno z płatnością gotówką.
Jednocześnie wnoszę o ustanowienie w trybie art. 542 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego kuratora dla uczestnika Tomasza Kowalskiego.
Wobec powyższego wnoszę jak w petitum pisma, działając na podstawie art. 29 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
Jan Nowak
Radca prawny
Załączniki:
– Pełnomocnictwo;
– Odpis aktu małżeństwa;
– Odpis aktu urodzenia Adama Kowalskiego;
– Dokumentacja medyczna;
– Decyzja NFZ;
– Wycena kosztów operacji;
– Odpis księgi wieczystej nieruchomości;
– Dowód rejestracyjny samochodu;
– Oferta kupna nieruchomości;
– Oferta kupna samochodu.
Podsumowując, złożenie wniosku o udzielenie zezwolenia na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem jest kluczowym krokiem w procesie uzyskania wymaganej zgody. Zarówno staranne przygotowanie wniosku, jak i dostarczenie wszelkich niezbędnych dokumentów, są niezbędne dla skutecznego zakończenia procedury.