Potrzebujesz wsparcia? Wybierz interesujący Cię szablon, uruchom Asystenta Lexspace i wypełnij formularz. Zaawansowana sztuczna inteligencja błyskawicznie wygeneruje dokument prawny.
Prawo: karne
Kategoria: wniosek
Klucze: choroba, kradzież z włamaniem, leczenie, stan zdrowia, uchylenie tymczasowego aresztowania, uzasadnienie, wniosek
Wniosek o uchylenie tymczasowego aresztowania jest dokumentem składanym w sądzie w celu zwrócenia się o cofnięcie decyzji zawierającej tymczasowe aresztowanie podejrzanego. Wniosek ten powinien zawierać uzasadnienie oraz argumenty przemawiające za uchyleniem tymczasowego aresztowania.
ul. Kwiatowa 12, 15 marca 2024 r.
Anna Kowalska
zam. ul. Kwiatowa 12, 00-001 Warszawa
Sąd Okręgowy w Warszawieul. Marszałkowska 10000-002 Warszawa
dot. 1 Ds. 123/24
Wniosek o uchylenie tymczasowego aresztowania
Na podstawie art. 253 § 1 i art. 9 § 2 KPK
wnoszę o:
uchylenie zastosowanego postanowieniem Sądu Rejonowego w Warszawie z 10 marca 2024 r. tymczasowego aresztowania wobec mojego syna Jana Kowalskiego, podejrzanego o dokonanie kradzieży z włamaniem laptopa marki Dell, telefonu i innego sprzętu o łącznej wartości 5000 zł na szkodę Piotra Nowaka w dniu 5 marca 2024 r. w Warszawie, tj. o przestępstwo z art. 279 § 1 KK.
Uzasadnienie
Sąd Rejonowy w Warszawie postanowieniem z 10 marca 2024 r. zastosował tymczasowe aresztowanie do 10 czerwca 2024 r. wobec Jana Kowalskiego, podejrzanego o to, że w dniu 5 marca 2024 r. w Warszawie po wybiciu szyby w oknie w salonie ze sprzętem elektronicznym zabrał w celu przywłaszczenia laptopa marki Dell, telefon i inny sprzęt o łącznej wartości 5000 zł na szkodę Piotra Nowaka, tj. o przestępstwo z art. 279 § 1 KK.
W dniu 12 marca 2024 r. u Jana Kowalskiego wykryto ostrą białaczkę i jego stan jest bardzo ciężki. Leczenie w warunkach izolacji jest utrudnione, a ponadto nie bez znaczenia jest jego stan psychiczny, na który negatywnie oddziałuje pobyt w areszcie śledczym. Na wolności może być leczony w Szpitalu MSWiA w Warszawie, w którym zapewniono mnie, że może zostać przyjęty na odpowiedni oddział w celu kontynuowania leczenia. Niepodjęcie leczenia w tym ośrodku stwarza poważne niebezpieczeństwo dla jego życia. Zgodnie z art. 253 § 1 KPK, środek zapobiegawczy należy niezwłocznie uchylić lub zmienić, jeżeli ustaną przyczyny, wskutek których został on zastosowany, lub powstaną przyczyny uzasadniające jego uchylenie albo zmianę. Taką przyczyną jest niewątpliwie ciężka choroba, gdyż w myśl art. 259 § 1 pkt 1 KPK w ogóle odstępuje się od tymczasowego aresztowania, gdy szczególne względy nie stoją temu na przeszkodzie, a pozbawienie oskarżonego wolności spowodowałoby dla jego życia lub zdrowia poważne niebezpieczeństwo.
Anna Kowalska.............................................(podpis)
Załącznik:
→ zaświadczenie z Szpitala MSWiA w Warszawie.
WYGENERUJ DOKUMENT
Podsumowując, składając Wniosek o uchylenie tymczasowego aresztowania, należy zwrócić uwagę na zgodność z przepisami prawa oraz poprawność argumentacji. Wniosek ten może mieć istotne znaczenie dla dalszego toku postępowania sądowego.