Wniosek o doręczenie odpisu wyroku z uzasadnieniem i wyznaczenie obrońcy z urzędu to oficjalny dokument składany przez osobę, której przysługuje taka możliwość zgodnie z przepisami prawa. Wniosek ten jest zazwyczaj składany w sądzie i ma na celu uzyskanie odpisu wyroku wraz z uzasadnieniem oraz możliwość skorzystania z obrońcy z urzędu.
ul. Kwiatowa 12/3, maj 2024 r.
Jan Kowalski
ul. Kwiatowa 12/3, 00-000 Warszawa
Do
Sąd Apelacyjny w Warszawie
ul. Marszałkowska 123
00-123 Warszawa
II AKa 123/23
Wniosek
o doręczenie odpisu wyroku wraz z uzasadnieniem połączony z wnioskiem o
wyznaczenie obrońcy z urzędu
Na podstawie art. 539b § 1 w zw. z art. 524 § 1 zd. 2 KPK zwracam się z uprzejmą prośbą o doręczenie wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 15 marca 2024 r., II AKa 123/23, którym uchylono wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 20 stycznia 2024 r., I K 12/22 i przekazano sprawę do ponownego rozpoznania sądowi I Instancji, wraz z uzasadnieniem na mój adres wskazany w nagłówku.
Jednocześnie, na podstawie art. 78 § 1 KPK wnoszę o wyznaczenie obrońcy z urzędu w celu zbadania podstaw do wniesienia skargi na wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 15 marca 2024 r., II AKa 123/23, gdyż nie jestem w stanie ponieść kosztów ustanowienia obrońcy bez uszczerbku dla niezbędnego utrzymania siebie i rodziny. W przypadku uwzględnienia mojego wniosku proszę o doręczenie wyroku wraz z uzasadnieniem także na adres kancelarii wyznaczonego obrońcy.
Uzasadnienie
Wyrokiem Sądu Okręgowego w Warszawie z 20 stycznia 2024 r., I K 12/22, zostałem uniewinniony od popełnienia zarzucanego mi czynu z art. 278 KK.
Niestety prokurator wniósł apelację od tego rozstrzygnięcia, a Sąd Apelacyjny w Warszawie, wyrokiem z dnia 15 marca 2024 r., ją uwzględnił, uniewinniający wyrok uchylił i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania sądowi I Instancji.
Dotychczas broniłem się sam, ale wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie zachwiał moją wiarę w sprawiedliwość, a ponadto ustaliłem, że nie mogę samodzielnie sporządzić skargi, gdyż jest ona objęta przymusem adwokacko-radcowskim.
Jestem w dramatycznej sytuacji majątkowej, po tym jak podjęta przeze mnie działalność gospodarcza okazała się fiaskiem i wygenerowała same długi. Załączam informację o zaległościach w PKO BP i ING Bank Śląski, a także informacje o zajęciach komorniczych mojego rachunku bankowego i samochodu. Dodatkowo, po śmierci Marii Kowalski jestem jedyną osobą, która opiekuje się 80 letnią Anną Marią Kowalską, po przebytym udarze – załączam dokumentację lekarską. Anna wymaga stałej opieki, a jej renta nie wystarcza nawet na czynsz i jedzenie. Nie posiadam żadnego majątku, nie mam żadnych możliwości uzyskania kredytu lub pożyczki. Załączam druk oświadczenia o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania osoby fizycznej.
W tej sytuacji nie stać mnie na pomoc prawną i bardzo proszę o uwzględnienie mojego wniosku i wyznaczenie dla mnie obrońcy, przy czym aktualnie najbardziej zależy mi na sporządzeniu skargi, bo wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie był prawidłowy.
Jan Kowalski
Załączniki:
Przepisy:
1) art. 539b § 1 KPK: „Skargę wnosi się w terminie 7 dni od daty doręczenia wyroku z uzasadnieniem. Przepisy art. 524 § 1 zd. 2 KPK i trzecie stosuje się odpowiednio”;
2) art. 524 § 1 zd. 2 i 3 KPK: „Wniosek o doręczenie orzeczenia z uzasadnieniem należy zgłosić w sądzie, który wydał orzeczenie, w terminie zawitym 7 dni od daty ogłoszenia orzeczenia, a jeżeli ustawa przewiduje doręczenie orzeczenia, od daty jego doręczenia. Przepis art. 445 § 2 stosuje się odpowiednio”;
3) art. 78 § 1 KPK: „Oskarżony, który nie ma obrońcy z wyboru, może żądać, aby mu wyznaczono obrońcę z urzędu, jeżeli w sposób należyty wykaże, że nie jest w stanie ponieść kosztów obrony bez uszczerbku dla niezbędnego utrzymania siebie i rodziny. Podstawą odmowy wyznaczenia obrońcy z urzędu nie może być skorzystanie przez oskarżonego z nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, o których mowa w ustawie z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej (Dz.U. z 2021 r. poz. 945)”.
Objaśnienia:
Wniosek o doręczenie wyroku sądu odwoławczego wraz z uzasadnieniem składa się w tym sądzie, na piśmie, w terminie 7 dni od ogłoszenia wyroku lub od doręczenia wyroku (które ustawa przewiduje jedynie dla oskarżonego pozbawionego wolności, który nie posiada obrońcy i złożył wniosek o doprowadzenie go na rozprawę, na której ogłoszono wyrok, a nie był na niej obecny). Termin na złożenie wniosku jest zawity, ale przywracalny. Wniosek złożony przed terminem jest nieskuteczny. Wniosek złożony po terminie, tj. wniosek spóźniony, przekreśla możliwość złożenia skargi, prezes sądu odwoławczego odmówi przyjęcia takiego wniosku zarządzeniem, które jest zaskarżalne. Strona, która nie dotrzymała terminu wniesienia wniosku, może złożyć wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia wniosku o doręczenie wyroku sądu odwoławczego wraz z uzasadnieniem.
Warto wraz z wnioskiem o doręczenie wyroku sądu odwoławczego wraz z uzasadnieniem załączyć również wniosek o wyznaczenie obrońcy/pełnomocnika do zbadania podstaw do wniesienia skargi, bowiem termin na wniesienie skargi jest bardzo krótki, wynosi 7 dni od dnia doręczenia wyroku sądu odwoławczego wraz z uzasadnieniem. Oczywiście wniosek o wyznaczenie z urzędu obrońcy/pełnomocnika do zbadania podstaw skargi można złożyć później. Ostatnią chwilą na złożenie wniosku jest ostatni dzień upływu terminu wyznaczonego w wezwaniu do uzupełnienia braków formalnych skargi.
Wniosek o doręczenie odpisu wyroku z uzasadnieniem i wyznaczenie obrońcy z urzędu to ważny dokument mający kluczowe znaczenie w postępowaniach sądowych. Jest to niezbędne działanie w procesie prawno-sądowym, mające zabezpieczyć interesy stron postępowania i zapewnić uczciwy przebieg sprawy.