Wniosek o ocechowanie drewna i wydanie świadectwa legalności pozyskania drewna jest niezbędny w celu potwierdzenia legalności pochodzenia drewna. Dokument ten zawiera informacje dotyczące źródła pozyskania drewna oraz jego ilości i rodzaju. Wypełnienie wniosku umożliwia legalną sprzedaż oraz transport drewna, a także stanowi ważny krok w procesie ochrony środowiska naturalnego.
Warszawa, 12.05.2023
Jan Kowalski
ul. Polna 12, 00-001 Warszawa
tel. 555-123-456
Starostwo Powiatowe w Warszawie
ul. Marszałkowska 1, 00-002 Warszawa
WNIOSEK
o ocechowanie drewna i wydanie świadectwa legalności pozyskania drewna
Na podstawie art. 14a ust. 1, 2 i 3 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 6 ze zm.) zwracam się prośbą o ocechowanie drewna i wydanie świadectwa legalności pozyskania drewna.
Informacje dotyczące lasu, z którego zostanie pozyskane drewno:
nr działki ewidencyjnej: 123/4
nr i nazwa obrębu: 01-01A - Las Sosnowy
gmina: Warszawa
Planowany termin pozyskania drewna: Czerwiec 2023
Szacowana ilość drewna do pozyskania w sztukach:
1) gatunek: Sosna – ilość sztuk: 20
2) gatunek: Brzoza – ilość sztuk: 10
3) gatunek: Dąb – ilość sztuk: 5
4) gatunek: - ilość sztuk: -
5) gatunek: - ilość sztuk: -
Pozyskanie drewna odbywać się będzie:
1) zgodnie z uproszczonym planem urządzenia lasu;*
2) zgodnie z decyzją ustalającą zadania w zakresie wyrębu drzew lub na podstawie art. 13 ust. 1 pkt 3 i art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy o lasach (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 6 ze zm.), tj. usuwania posuszu, wywrotów i złomów;
3) w ramach zabiegu sanitarnego porządkowania lasu;*
4) w ramach cięć pielęgnacyjnych (trzebieży wczesnej, trzebieży późnej);*
*- niepotrzebne skreślić
W przypadku przekazania przez starostę nadzoru nad gospodarką leśną w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa, w tym cechowania drewna i wydawania świadectwa legalności drewna nadleśniczemu Lasów Państwowych, zgodnie z art. 5 ust. 3 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 6 ze zm.) proszę o przekazanie wniosku do właściwego nadleśnictwa.
Jan Kowalski
Oświadczenie:
Świadom odpowiedzialności karnej wynikającej:
- z art. 233 ustawy z 6.6.1997 r. ‒ Kodeks karny (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1444 ze zm.), który stanowi, że „Kto składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”,
- oraz z art. 272 ustawy z 6.6.1997 r. ‒ Kodeks karny (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1444 ze zm.), który stanowi, że „Kto wyłudza poświadczenie nieprawdy przez podstępne wprowadzenie w błąd funkcjonariusza publicznego lub innej osoby upoważnionej do wystawienia dokumentu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”
oświadczam, że działka leśna, której dotyczy niniejszy wniosek jest:
- moją własnością, a realizowane prawo pozyskania drewna nie jest w żaden sposób ograniczone prawami osób trzecich;
- stanowi współwłasność, a pozostali współwłaściciele zostali przeze mnie powiadomieni o zamiarze wyrębu i wyrażają na niego zgodę;*
*- niepotrzebne skreślić
Jan Kowalski
Załączniki:
1. Dokument stwierdzający tytuł prawny do władania nieruchomością.
2. Wypis z ewidencji gruntów i budynków dla działki ewidencyjnej, z której zostanie pozyskane drewno.
3. Wypis z uproszczonego planu urządzenia lasu albo inwentaryzacja stanu lasu dla lasu, z którego zostanie pozyskane drewno.
4. Zgoda współwłaścicieli działki ewidencyjnej, na której znajduje się las, z którego zostanie pozyskane drewno – w przypadku gdy działka ewidencyjna stanowi współwłasność.
5. Zgoda właściciela działki ewidencyjnej, na której znajduje się las, z którego zostanie pozyskane drewno – w przypadku gdy działka ewidencyjna została oddana w użytkowanie.
Wniosek o ocechowanie drewna i wydanie świadectwa legalności pozyskania drewna to istotny dokument potwierdzający legalność pochodzenia materiału. Dzięki niemu można jednoznacznie udowodnić, że drewno pochodzi z legalnego źródła, co ma istotne znaczenie w walce z nielegalnym wycinkiem oraz ochronie lasów.