Potrzebujesz wsparcia? Wybierz interesujący Cię szablon, uruchom Asystenta Lexspace i wypełnij formularz. Zaawansowana sztuczna inteligencja błyskawicznie wygeneruje dokument prawny.
Prawo: karne
Kategoria: wniosek
Klucze: biegły sądowy, odroczenie, ograniczenia wolności, petitum, podpisanie, rehabilitacja, skazany, sygnatura, sąd rejonowy, uzasadnienie, wniosek, wykonanie kary, zdrowie
Wniosek o odroczenie wykonania kary jest dokumentem składanym w celu zgłoszenia prośby o przełożenie egzekucji kary na późniejszy termin. Głównym celem tego wniosku jest uzyskanie czasu na spełnienie warunków wymaganych do skorzystania z odroczenia wykonania kary. Wniosek ten musi być starannie przygotowany i zawierać uzasadnienie oraz plan działań mających na celu spełnienie warunków odroczenia kary.
2023-10-26
Jan Kowalski
Kancelaria Adwokacka "Lex"
ul. Polna 12/3
00-123 Warszawa
123-456-789
[email protected]
123-123-123
Sąd Rejonowy w Warszawie
Wydział V Karny
ul. Marszałkowska 123
00-555 Warszawa
V K 123/23
Skazany: Jan Kowalski
Obrońca: Anna Nowak
Wniosek
o odroczenie wykonania kary ograniczenia wolności
Działając w imieniu skazanego Jana Kowalskiego, powołując się na udzielone mi upoważnienie do obrony (w załączeniu), na podstawie art. 150 § 1 Kodeksu karnego wykonawczego wnoszę o odroczenie wykonania kary ograniczenia wolności orzeczonej wyrokiem Sądu Rejonowego w Warszawie Wydział V Karny w sprawie o sygnaturze V K 123/23 na 6 miesięcy.
Uzasadnienie
Wyrokiem Sądu Rejonowego w Warszawie Wydział V Karny z 2023-09-20 w sprawie o sygnaturze V K 123/23 orzeczono względem Skazanego karę ograniczenia wolności polegającą na wykonywaniu nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 30 godzin miesięcznie.
Zgodnie z art. 150 § 1 Kodeksu karnego wykonawczego, sąd może odroczyć wykonanie kary ograniczenia wolności na czas do 12 miesięcy, jeżeli natychmiastowe wykonanie kary pociągnęłoby dla skazanego lub jego rodziny zbyt ciężkie skutki.
W dniu 2023-10-15 Skazany uległ wypadkowi komunikacyjnemu, przez co musiał przejść operację rekonstrukcji stawu kolanowego. Według opinii biegłego sądowego z zakresu ortopedii, przez 3 miesiące Skazany będzie unieruchomiony, a 6 miesięcy musi poświęcić na rehabilitację. Tylko wtedy jest w stanie wrócić do zdrowia i poprzedniej sprawności.
W tych okolicznościach natychmiastowe wykonanie kary ograniczenia wolności rodzi dla Skazanego zbyt ciężkie skutki w rozumieniu art. 150 § 1 Kodeksu karnego wykonawczego. Zmuszenie mojego mandanta do wykonywania jakiejkolwiek pracy w sytuacji, gdy jego noga jest unieruchomiona, naraża go na pogłębienie urazu i utrudnienie procesu rehabilitacji.
Dowód: Opinia biegłego sądowego, dokumentacja medyczna.
Po upływie okresu leczenia i rehabilitacji Skazany, który nigdy nie uchylał się od nałożonych na niego obowiązków, niezwłocznie podejmie wykonanie orzeczonej kary.
Mając powyższe na uwadze, wnoszę i wywodzę jak w petitum.
Z poważaniem,
Anna Nowak
Załączniki:
Upoważnienie do obrony;
Opinia biegłego sądowego;
Dokumentacja medyczna.
WYGENERUJ DOKUMENT
Podsumowując, wniosek o odroczenie wykonania kary stanowi formalną prośbę o przełożenie wykonania kary na późniejszy termin. Poprzez złożenie tego dokumentu, składający wniosek ma nadzieję na przychylenie się do jego prośby w celu uzyskania dodatkowego czasu na spełnienie wymaganych warunków. Złożenie starannie przygotowanego wniosku może znacząco wpłynąć na decyzję organu wykonawczego.