Wniosek o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności to oficjalny dokument składany przez osobę skazaną, mający na celu przesunięcie terminu rozpoczęcia odbywania kary. Wniosek ten musi być uzasadniony ważnymi powodami, które mogą być brane pod uwagę przez sąd. W treści wniosku należy przedstawić argumenty oraz okoliczności uzasadniające prośbę o odroczenie wykonania kary, zwracając szczególną uwagę na korzyści wynikające z takiej decyzji.
Warszawa, 22 marca 2023 r.
Do:Sądu Okręgowego w WarszawieWydział XII Karny
Adwokat Anna Kowalska,ul. Marszałkowska 15, 00-100 Warszawa
Obrońca skazanych Jana Nowaka,Marii NowakSygn. akt: XII K 123/22
opłata od wniosku: 150 zł(75 zł od każdego skazanego)
Wniosek o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności z wnioskiem o odstąpienie odzarządzania jej wykonania
W imieniu moich Mocodawców, skazanych Jana Nowaka i Marii Nowak, na podstawie art. 150 § 1 i art. 151 § 1 KKW wnoszę o odroczenie w stosunku do każdego ze skazanych kary w wymiarze 2 lat pozbawienia wolności orzeczonej wyrokiem Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 15 stycznia 2022 r., sygn. akt: XII K 123/21 (uprawomocnionego 15 marca 2022 r.) na okres 1 roku.
Jednocześnie wnoszę o odstąpienie od zarządzania wykonania kary pozbawienia wolności wobec skazanych Jana Nowaka i Marii Nowak do czasu prawomocnego rozpoznania niniejszego wniosku.
Wnoszę również o łączne rozpoznanie wskazanego wniosku, albowiem skazani są małżeństwem, a okoliczności, które legły u podstaw niniejszego wniosku, są wspólne i nierozłączne dla obojga skazanych.
Wobec powyższego wnoszę o dopuszczenie dowodu z następujących dokumentów:
1) zaświadczenia lekarskiego z 10 marca 2023 r. wystawionego przez lekarza Adama Wiśniewskiego dotyczącego skazanej Marii Nowak;
2) zaświadczenia lekarskiego z 15 marca 2023 r. wystawionego przez lekarza Ewę Zielińską dotyczącego skazanej Marii Nowak;
3) zaświadczenia lekarskiego z 20 marca 2023 r. wystawionego przez lekarza Piotra Malinowskiego dotyczącego terminu rozpoczęcia terapii przez skazaną Marię Nowak w dniu 27 marca 2023 r.;
4) informacji dla pacjentki Marii Nowak o terminie przyjęcia do szpitala celem wykonania operacji usunięcia wyrostka robaczkowego;
5) informacji dla pacjentki Marii Nowak o terminie wykonania rezonansu magnetycznego wraz ze zdjęciem z badania;
6) skierowania wystawionego dla Marii Nowak do szpitala na oddział chirurgii ogólnej z 21 marca 2023 r.;
7) skierowania wystawionego dla Marii Nowak do poradni onkologicznej z 1 kwietnia 2023 r.;
8) kart informacyjnych z hospitalizacji z okresu od 1 do 10 lutego 2023 r. odbytej celem leczenia zapalenia płuc;
9) wyniku badania tomografii komputerowej skazanej Marii Nowak z 5 marca 2023 r.;
10) wyniku badania krwi skazanej Marii Nowak z 12 marca 2023 r.;
na okoliczność stanu zdrowia skazanej Marii Nowak, zdiagnozowania u niej nowotworu złośliwego piersi, zakwalifikowania pacjentki do chemioterapii, prowadzenia radioterapii, stanu zdrowia psychicznego skazanej, zdiagnozowania u niej depresji i podjęcia przez nią leczenia farmakologicznego, konieczności stałej opieki medycznej, jak również rehabilitacji pooperacyjnej oraz na okoliczność stanu zdrowia niepełnosprawnej matki skazanej, której jest ona wraz z mężem – skazanym Janem Nowakiem jedynym opiekunem.
– dopuszczenie dowodu z opinii biegłego lekarza onkologa, psychiatry i chirurga na okoliczność stanu zdrowia skazanej Marii Nowak, czy obecny jej stan zdrowia pozwala na odbywanie kary pozbawienia wolności w zakładzie karnym, jak i na okoliczność, czy chemioterapia może wpłynąć negatywnie na jej zdrowie lub spowodować dla jej zdrowia nieodwracalne skutki, oraz na okoliczność, czy wymaga ona stałej opieki medycznej.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 15 stycznia 2022 r. wnioskujący Jan Nowak oraz Maria Nowak zostali skazani na karę łączną 2 lat pozbawienia wolności. Wyrok ten uprawomocnił się 15 marca 2022 r. po rozpoznaniu apelacji obrońców oskarżonych przez Sąd Apelacyjny w Warszawie.
Kary te nie mogą być wykonane obecnie, z uwagi na zły stan zdrowia skazanej Marii Nowak. U skazanej bowiem w grudniu 2022 r. zdiagnozowano nowotwór złośliwy piersi. Obecnie jest to już nowotwór w stadium zaawansowanym. Pacjentka poddawana jest od stycznia 2023 r. chemioterapii. Dodatkowo przeszła operację usunięcia guza. Jak wynika z zaświadczenia lekarskiego, leczenie ma charakter paliatywny, co oznacza, że jest to leczenie objawowe, którego celem nie jest wyleczenie choroby czy też całkowite usunięcie nowotworu. Paliatywne leczenie pozwala jedynie na złagodzenie bólu poprzez zmniejszenie rozmiarów guza spowodowanych przez nowotwór oraz ograniczenie przerzutów. W lutym 2023 r. odnotowano pogorszenie stanu zdrowia i wzrost temperatury ciała. Obecnie guz ma wielkość 5 cm. W związku z tym konieczne było przeprowadzenie konsylium lekarskiego, które w dniu 10 marca 2023 r. zdecydowało o podjęciu radioterapii, albowiem w innym przypadku, ryzyko wznowy jest z miesiąca na miesiąc coraz większe, a to oznacza, iż pacjentka może umrzeć. Radioterapia jest aktualnie bowiem jedyną szansą na przeżycie. Operacja usunięcia węzłów chłonnych planowana jest na maj 2023 r. Celem ustalenia rozległości przerzutów wykonana została tomografia komputerowa. Po operacji podjęta będzie decyzja o dalszym leczeniu, ale najprawdopodobniej będzie to kontynuacja chemioterapii z większą dawką leków. Po chemioterapii zaplanowano rehabilitację, a następnie kontrolne badania. Istnieje również ryzyko powikłań pooperacyjnych w przypadku operacji usunięcia węzłów chłonnych oprócz powikłań po chemioterapii. Dodatkowo, jak wynika z dokumentacji medycznej, skazana cierpi na bezsenność i wymaga stałej opieki medycznej.
Ciężka choroba skazanej ma negatywny wpływ na jej stan psychiczny, co jest oczywiste. U skazanej zdiagnozowano stany depresyjne, które wymagają leczenia farmakologicznego. Skazana obecnie jest osłabiona, ma zawroty głowy i mdłości. W dniu 20 marca 2023 r. rozpoczęła psychoterapię w poradni zdrowia psychicznego.
Z uwagi na stan zdrowia Maria Nowak nie jest w stanie odbywać kary pozbawienia wolności. Jak powszechnie wiadomo, leczenie onkologiczne, tym bardziej obciążające dla organizmu przez chemioterapię, ma negatywny wpływ na cały organizm. Wymaga ona stałej opieki, którą jest w stanie zapewnić jej jedynie mąż Jan Nowak. Skazana po chemioterapii (co ma miejsce co tydzień) przez okres 2-3 dni ma bóle mięśni, bóle kości, osłabienie kończyn dolnych, nudności i wymioty. Zdarzają jej się omdlenia. W ostatnim okresie skazana ma problemy z koncentracją i pamięcią. Po chemioterapii nie jest w stanie samodzielnie się poruszać, ubierać, jeść i myć. Skazana powinna mieć zapewnioną opiekę medyczną, której sama nie jest w stanie sobie zapewnić przez czas około 2-3 tygodni po każdym cyklu chemioterapii.
Nie ulega wątpliwości, iż stan zdrowia skazanej uniemożliwia jej odbywanie orzeczonej kary, albowiem przebywanie w zakładzie karnym w tym stanie zdrowia znacznie pogorszy jej stan zdrowia, będzie jej utrudniało leczenie, a zapewne spowoduje dla jej zdrowia nieodwracalne skutki. Skazana jest w trakcie leczenia w ramach programu terapeutycznego, którego przerwanie zakończy się niepowodzeniem i skutkować może śmiercią.
Powyższe okoliczności w pełni uzasadnia wniosek o odroczenie wykonania kary na okres 1 roku.
W zakresie skazanego Jana Nowaka i jego roli w życiu chorej żony, wskazać należy, iż jest on jedyną osobą, która się nią opiekuje, pomaga i wspiera. Bez jego obecności w domu skazana po chemioterapii nie jest w stanie wykonać żadnych czynności, jak ubranie się, czy przygotowanie posiłku. To skazany od chwili zdiagnozowania choroby żony zajmuje się robieniem zakupów, gotowaniem i sprzątaniem. Jego osadzenie w zakładzie karnym pociągnie dla niego i jego rodziny tragiczne skutki, włącznie ze śmiercią żony, która pozbawiona opieki nie będzie w stanie dalej się leczyć. Osadzenie skazanego jest jednoznaczne z pozostawieniem Marii Nowak samej sobie.
Niniejsza sprawa wymaga szczegółowego zbadania, a zatem konieczne jest przeprowadzenie dowodu z opinii biegłych lekarzy z zakresu onkologii, psychiatrii i chirurgii, którzy dokonają oceny stanu zdrowia skazanej oraz wskażą możliwości leczenia.
Wobec powyższego wnoszę o odstąpienie od zarządzenia wykonania kary pozbawienia wolności wobec skazanych do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia niniejszego wniosku. W ocenie obrony wniosek jest w pełni zasadny, a wręcz konieczny. Umieszczenie skazanej Marii Nowak w zakładzie karnym będzie skutkowało przerwaniem leczenia i pogorszeniem stanu zdrowia, której koniec jest łatwy do przewidzenia. Jedynie ciągła opieka medyczna i wsparcie bliskich powodują złagodzenie bólu i poprawę samopoczucia. Obecne leczenie nie jest skuteczne, albowiem skazana źle je toleruje i podawane są jej leki przeciwbólowe. Zatem pobyt w więzieniu uniemożliwi jej dalsze leczenie i rehabilitację. Z uwagi na ciężki stan zdrowia skazanej, konieczność stałej opieki oraz jej zły stan psychiczny i potrzeby emocjonalne obecność skazanego Jana Nowaka i jego wsparcie jest niezbędne. Bez jego pomocy i opieki w codziennym życiu skazana nie przejdzie przez trudny okres leczenia w tym szczególnym momencie życia, jakim jest walka z chorobą nowotworową i depresją. Nie będzie w stanie wykonać podstawowych czynności, takich jak jedzenie, mycie, ubieranie, czy poruszanie się. Odroczenie wykonania kary wobec skazanego Jana Nowaka pozwoli rodzinie na normalne funkcjonowanie, a skazanej na skuteczne leczenie. W tym stanie rzeczy nie ulega wątpliwości, iż pozbawienie wolności Jana Nowaka w tym momencie pociągnie dla niego i jego rodziny tragiczne konsekwencje.
Anna Kowalska…………………………………(własnoręczny podpis adwokata)
Załączniki:
1) pełnomocnictwo dla adw. Anny Kowalskiej;
2) zaświadczenie lekarskie z 10 marca 2023 r.;
3) zaświadczenie lekarskie z 15 marca 2023 r.;
4) zaświadczenie lekarskie z 20 marca 2023 r.;
5) informacja dla pacjenta Marii Nowak o terminie operacji;
6) informacja dla pacjenta Marii Nowak o terminie rezonansu magnetycznego;
7) skierowanie wystawione dla Marii Nowak do szpitala;
8) skierowanie wystawione dla Marii Nowak do poradni onkologicznej;
9) karty informacyjne z hospitalizacji;
10) wynik badania tomografii komputerowej;
11) wynik badania krwi;
12) dowód wpłaty opłaty sądowej.
Podsumowując, wniosek o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności jest dokumentem, który ma na celu przesunięcie terminu rozpoczęcia odbywania kary przez osobę skazaną. Jest to procedura wymagająca uzasadnienia oraz uwzględnienia okoliczności, które mogą wpłynąć na decyzję sądu. Składając taki wniosek, osoba skazana musi przedstawić ważne argumenty i potencjalne korzyści związane z odroczeniem wykonania kary.