Wniosek o ograniczenie władzy rodzicielskiej jest dokumentem składanym przez osobę lub instytucję mającą uzasadnione podstawy do wnioskowania o ograniczenie praw rodzicielskich wobec konkretnej osoby. W dokumencie należy precyzyjnie przedstawić powody takiego wniosku oraz dostarczyć wszelkie niezbędne dowody. W zależności od sytuacji wniosek może dotyczyć różnych aspektów władzy rodzicielskiej, takich jak ustalenie zakresu kontaktów z dzieckiem, zakaz zbliżania się do niego lub zawieranie istotnych decyzji dotyczących dziecka.
(oznaczenie prokuratury)
Warszawa, dnia 15.03.2023 r.
Ds. 123/23
Sąd Rejonowy
III Wydział Rodzinny i Nieletnich
w Warszawie
Wnioskodawca: Prokurator Rejonowy w Warszawie
Uczestnicy postępowania: 1. Anna Kowalska
98051212345
zam. ul. Kwiatowa 12, 00-001 Warszawa
2. Jan Kowalski
75112345678
zam. ul. Kwiatowa 12, 00-001 Warszawa
Wniosek
o ograniczenie władzy rodzicielskiej
na podstawie art. 7 KPC i art. 109 § 2 pkt 1 i 3 KRO
wnoszę o:
1) ograniczenie władzy rodzicielskiej Anny Kowalskiej i Jana Kowalskiego nad małoletnim dzieckiem: Zofia Kowalska , 05080808080, urodzoną w dniu 08.08.2005 r. w Warszawie, zamieszkałą pod adresem: ul. Kwiatowa 12, 00-001 Warszawa, poprzez:
a) skierowanie rodziców małoletniej do placówki zajmującej się terapią rodzinną i poradnictwem,
b) poddanie wykonywania władzy rodzicielskiej stałemu nadzorowi kuratora sądowego;
2) dopuszczenie dowodu z materiałów zgromadzonych w aktach dochodzenia o sygn. PR 123/2022 Prokuratury Rejonowej w Warszawie;
3) dopuszczenie dowodu z zeznań świadków: Maria Nowak i Piotr Wiśniewski na okoliczność wykonywania władzy rodzicielskiej przez uczestników postępowania.
Uzasadnienie
Prokuratura Rejonowa w Warszawie nadzorowała dochodzenie w sprawie o sygn. akt: PR 123/2022. Postępowanie zainicjowane zostało pisemnym zawiadomieniem Anny Kowalskiej o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez jej męża Jana Kowalskiego polegającego na znęcaniu się psychicznym i fizycznym nad nią oraz jej małoletnią córką Zofią Kowalską .
W dniu 10.02.2023 r. prokurator wydał postanowienie o umorzeniu dochodzenia z uwagi na brak danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia czynu.
Głównym powodem podjęcia niniejszej decyzji była odmowa złożenia zeznań przez wszystkich świadków – osób najbliższych Annie Kowalskiej . Należy podkreślić, że złożenia zeznań w sprawie odmówiły obie pokrzywdzone, tj. Anna Kowalska i małoletnia Zofia Kowalska . Jednocześnie okoliczności wskazanych w zawiadomieniu nie udało się potwierdzić za pomocą innych przeprowadzonych w toku postępowania przygotowawczego dowodów.
Z uzyskanej w toku dochodzenia opinii biegłego psychologa przybranego do czynności z małoletnią pokrzywdzoną wynika, że co prawda decyzję o odmowie złożenia zeznań małoletnia podjęła samodzielnie, jednak była ona wynikiem wieloletniego życia w rodzinie z problemem przemocy. Biegła wskazała, że sytuacja rodzinna małoletniej powinna być monitorowana przez odpowiednie dostępne narzędzia, np. procedurę Niebieskiej Karty, czy nadzór kuratora, a członkowie rodziny edukowani w kwestiach opiekuńczych i radzenia sobie w sytuacjach przemocowych. Nadto z zeznań Marii Nowak i Piotra Wiśniewskiego wynika, że małoletnia Zofia Kowalska jest dzieckiem zamkniętym w sobie, niechętnie rozmawia o sytuacji rodzinnej, często przychodzi do szkoły zaniedbana, ubrana niestosownie do pory roku i bez niezbędnych przyborów szkolnych. Mimo kilkukrotnych rozmów z matką małoletniej sytuacja ta nie uległa poprawie.
Dowody:
1) akta postępowania Prokuratury Rejonowej w Warszawie o sygn. akt PR 123/2022,
2) zeznania świadków: Maria Nowak i Piotr Wiśniewski .
W tym stanie rzeczy, wobec niewłaściwego wykonywania władzy rodzicielskiej przez oboje rodziców, niewątpliwie dobro dziecka jest zagrożone.
Stąd w ocenie prokuratora zasadne jest ograniczenie władzy rodzicielskiej Anny Kowalskiej i Jana Kowalskiego nad małoletnią Zofią Kowalską , poprzez skierowanie rodziców małoletniej do placówki zajmującej się terapią rodzinną i poradnictwem oraz poddanie wykonywania władzy rodzicielskiej stałemu nadzorowi kuratora sądowego.
Z powołanych wyżej względów niniejszy wniosek należy uznać za konieczny.
Adam Nowak
prokurator Prokuratury Rejonowej w Warszawie
.............................................
(podpis prokuratora)
Załączniki:
→ akta sprawy o sygn. PR 123/2022 Prokuratury Rejonowej w Warszawie – wyciąg;
→ trzy odpisy wniosku.
Wniosek o ograniczenie władzy rodzicielskiej stanowi ważny dokument procesowy, który ma na celu ochronę dobra dziecka oraz zapewnienie mu odpowiednich warunków rozwoju. Prawidłowo złożony i uzasadniony wniosek może wpłynąć na decyzję sądu dotyczącą ograniczenia władzy rodzicielskiej. Należy pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, decyzje sądowe w tej sprawie mają kluczowe znaczenie dla dalszego postępowania opiekuńczego wobec dziecka.